لامپ متال هالید چیست?
لامپ متال هالید چیست?

لامپ متال هالید مثل لوستر دیواری و یا لامپ هالوژنی جز لوازم نورپردازی میباشد. این لامپها نوعی لامپ تخلیه در گاز است که ساختمان آن متشکل از جیوه و کمی هم نمک‌های هالوژنی (متال‌هالید) میباشد. نمک‌های مورد استفاده در این لامپ عبارتند از یدور سدیم، یدور ایندیوم و یدور تالیوم. این نمک‌ها پس از راه‌اندازی کامل لامپ تبخیرشده و تجزیه می‌شوند و بخار ایجاد شده سبب ایجاد نور میگردد. نکنه بسیار مهمی که وجود دارد این است که این لامپ ها باید در محفظه ای کاملا بسته قرار گیرد زیرا در صورت شکسته شدن حباب لامپ، خرده های لامپ به اطراف پرتاب می شوند که ممکن است خطرناک باشد.

رنگ نور لامپ متال (HQI)  به رنگ سفید بوده و در توان های مختلف برای مصارف گوناگون تولید و عرضه میشود و مصرف کنندگان بسته به نیاز خود میتوانند آن را از فروشگاه لوستر تهیه کنند. لامپ متال از نظر میزان نور دهی کم نظیر بوده و از لحاظ اقتصادی برخلاف نظر عامه مردم بسیار باصرفه میباشد. این لامپها برای روشنایی نقطه ای مناسب نیستند و نور را در مقیاس زیادی پخش میکند.


کاربرد لامپ متال


لامپ متال هالید در محوطه های بزرگ مثل: استادیوم های ورزشی، فرودگاه ها، فروشگاه ها، پادگان ها، کارخانه ها و کارگاه ها، محوطه و سوله ها، روشنایی خیابانها و معابر بسیار کاربردی هستند و میتوانند نور زیادی را پخش کنند.

کارکرد لامپ متال در ورزشگاه

انواع لامپ متال هالید


1.لامپ های خطی (MBIL)
حباب این لامپ ها به صورت استوانه ای و باریک و بلند هستند و دارای توان های ۷۵۰، ۱۲۰۰، ۱۶۰۰ و ۲۰۰۰ وات تا ۱۰KW هستند. ضریب بهره ی نوری این لامپ حدود ۸۵ لومن بر وات و طیف نوری آن ها خطی و پیوسته است. این لامپ ها حدود ۳۰۰۰ ساعت کار می کنند. کاربرد لامپ های خطی در کارهای عکاسی، نورافکن ها و استودیوها می باشد.
2. لامپ های CSI
حباب لامپ های CSI به صورت کروی شکل است و دارای حجم پایینی هستند. در این لامپ ها علاوه بر جیوه یدورهای سدیم، گالیوم و تالیوم نیز استفاده شده است. این لامپ ها با توان های 400 و 1000 وات ساخته می شوند و حدود 100 تا 200 ساعت کار می کنند. بوده و زمان لازم برای دوباره روشن کردن نیز ۲ تا ۵ دقیقه است. از این لامپ ها در کارهای عکاسی، پروژکتورها و استودیوها استفاده می شود.

مقایسه لامپ متال هالید و لامپ LED


• طول عمر
لامپ های متال هالید در بهترین حالت کمتر از 20000 ساعت عمر میکنند در حالیکه لامپ های ال ای دی بین 50000 تا 60000 ساعت طول عمر دارند.
• زمان نور دهی لامپ
لامپ های ال ای دی به محض رسیدن ولتاژ به آنها روشن می شوند ولی لامپ های متال هالید نزدیک به 5 دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نور خود برسند.
• خرابی لامپ
لامپ های ال ای دی با روشن و خاموش کردن به دفعات زیاد آسیب نمیبیند ولی لامپ های متال هالید ممکن است در اثر روشن و خاموش کردن مکرر دچار خرابی شوند. لازم به ذکر است که استفاده از ترانس و استارتر باکیفیت در طول عمر آن تاثیر بسزایی دارد.
• مصرف انرژی
لامپهای متال در مقایسه با لامپ های ال ای دی مصرف انرژی بالایی دارد و برای مصارف خانگی مناسب نیستند.
• قیمت
لامپ های متال هالید از لحاظ میزان نوری که تولید می کنند در مقایسه با لامپ های LED ارزانتر هستند به همین دلیل در صورتی که نیاز دارید یک محوطه بزرگ را نورپردازی نمایید بهتر است از این محصولات استفاده کنید

 

 

مطالب مرتبط در سایت فروشگاه لوستر نوربازار:

مدل لوستر پذیرایی 2020

لوستر سبک برای سقف های کاذب

چراغ خواب اتاق نوزاد را از کجا تهیه کنیم؟