نور پردازی و انواع روش های نورپردازی
روش های نورپردازی

نورپردازی مستقیم و پخش :

این شیوه که معمولا نور محیطی را تامین میکند ،نور را به صورت یکنواخت روی سطح افقی پخش میکند. این نور را به صورت یکنواخت روی سطوح افقی پخش میکند. این نور کل محیط را روشن ، و رفت و آمد در فضا را ممکن می سازد. برای تولید این نوع نور می توان از چراغ های فروتاب و سیستم های نوری با زاویه پخش استفاده کرد. روشنایی حاصل از این نوع نورپردازی، ملایم و یکنواخت است و سایه ها و بازتاب های کمی ایجاد میکند. کم بودن سایه ها باعث می شود که حجم اجسام و شکل و بافت سطوح به خوبی تشخیص داده نشوند.

 

نورپردازی غیر مستقیم :

روشنایی حاصل از نورپردازی غیرمستقیم ، نور محیطی یکنواختی در فضا ایجاد میکند. در نورپردازی غیرمستقیم از سقف، از دیوار یا سطوح دیگر به عنوان بازتاب کننده ثانویه استفاده می شود. این بازتاب کننده ها باید رنگ روشن و ضریب انعکاس بالایی داشته باشند. نورپردازی غیر مستقیم ، باعث بزرگنمایی فضا میشود و حس باز بودن بوجود می آورد. همچنین روشنایی سقف و قسمتهای بالای دیوار محیطی آرام بخش ایجاد میکند. روشنایی حاصل از نور غیر مستقیم بسیار ملایم و یکنواخت است. این نور ، سایه ایجاد نمیکند و همین دلیل تشخیص جزییات حجم سه بعدی اجسام به سختی صورت میگیرد. اگر نورپردازی فقط به صورت غیر مستقیم باشد ، فضا تخت و یکنواخت میشود. از نظر مصرف انرژی در مقایسه با نورپردازی مستقیم طبیعتا بازدهی کمتری دارد و برای داشتن همان مقدار سطح روشنایی به چراغ هایی با توان مصرفی بالاتر و شار نوری بیشتری نیاز دارد.

 

نورپردازی مستقیم و غیر مستقیم :

در این روش از چراغ هایی استفاده میشود که نور را هم به سمت بالا و پایین می تابانند. نوری که به سمت بالاتابانده میشود ، توسط سقف و قسمت های بالای دیوار دوباره به سمت زمین برگردانده می شود. نور غیر مستقیم باعث میشود فضا باز تر به نظر برسد. قسمتی از نور که مستقیم تابانده میشود ، روشنایی لازم برای به کارکرد های چشمی تامین میکند و باعث میشود اشیا بهتر تشخیص داده شوند.

 

نورپردازی عمودی :

با نورپردازی عمودی می توان چشم بیننده را هدایت کرد ، بر عناصر عمودی تاکید کرد و بافت و ساختار آنها را به خوبی نشان داد. سطح عمودی میتوانند به صورت یکنواخت و یا غیر یکنواخت روشن شوند. درنورپردازی معماری ، روشنایی یکنواخت دیوار ها بسیار مهم است و از چراغ های دیوارتاب برای آن استفاده می شود. این نوع نورپردازی می تواند به عنوان پس زمینه برای نورپردازی تاکیدی به کار رود و یا قسمتی از نور محیطی را تامیین کند. دیوارتاب های نقطه ای یا خطی باشند. دیوارتاب های خطی سطح دیوار را یکنواخت تر و دیوارتاب های نقطه ای آن را براق تر نشان میدهد. برای توزیع یکنواخت نور روی دیوار ، چراغ ها باید در فاصله مناسبی از دیوار نصب شوند. روشن کردن غیر یکنواخت سطوح عمودی با هدف های کوناگونی انجام میشود.

این نور می تواند روشنایی لازم برای کارکردهای چشمی را تامیین نماید و یا صرفا از نظر کیفی اهمیت داشته باشد. با ایجاد نور تاکیدی روی سطح عمودی می توان توجه افراد را به جزییات یا اشیای روی آنها معطوف کرد. ایجاد بافت های نوری متفاوت روی دیوار ها از دیگر موارد کاربرد نورپردازی عمودی است که بیشتر جنبه تزیینی دارد. برای تاکید روی سطوح عمودی بافتدار مانند ذیوارهای آجری چراغ ها باید در فاصله کمی از آنها قرار گیرند.

 

نورپردازی تاکیدی :

مهمترین خصیصه آن ایجاد کنتراست است و هم در نورپردازی افقی و هم عمودی استفاده میشوند. این نور بر اشیا یا عناصر معماری تاکیید و آنها را برجسته میکند. در نتیجه این عناصر توجه بیننده را جلب میکنند. برای ایجاد نورپردازی تاکیدی، از چراغ هایی استفاده میشود که جهت تابش آنها قابل کنترل باشد مانند فروتاب های قابل تنظیم یا پروژکتور های با نور متمرکز.

این نوع نورپردازی گاه یک نیاز کاربردی را رفع میکند و گاه تنها از نظر کیفی جایز اهمیت است. طراح با تعیین شدت نوری که برای عناصر مختلف در نظر می گیرد و کنتراستی که بین آنها ایجاد میکند ، می تواند بر درک بیننده از فضا تاثیر گذارد. نوری که با زاویه باریک و شدت زیاد ، برای روشن کردن یک شی استفاده میشود ، کنتراست زیادی بین آن و فضای اطراف ایجاد می کند و شی در فضا به طرز خاصی برجسته میشود علاوه بر آن باعث میشود فضا یکپارچگی خود را از دست بدهد و به بخش های مختلفی تقسیم شود. نورهای تاکیدی جهت دار ، با ایجاد سایه های شدید، حجم و خصوصیات اشیا را به خوبی نمایش میدهند.

 

نورپردازی هدایت کننده:

وظیفه اصلی این نوع نورپردازی راهنمایی و نشان دادن مسیر است و برای انجام آن از چراغ های نشانگر استفاده میشود. میزان نوردهی این چراغ ها اهمیت چندانی ندارد بلکه ترتیب قرارگیری آنها که هدایت کننده است، مهم است. این نوع نورپردازی، پیدا کردن مسیر در ساختمان های پیچیده و رسیدن به در خروجی در مواقع خطر تسهیل می کند. بعضی از موارد استفاده آن عبارت است از : 1- تاکید بر معماری ، 2- پله ها ، 3- ورودی ، 4- ایجاد مسیرهای هدایت کننده ، 5 – نشان دادن راه های فرار

 

نورپردازی نقش دار:

با استفاده از جراغ های خاص می توان طرح ها و تصاویر مورد نظر را روی سطوح مختلف ایجاد کرد. این نور خود حاوی اطلاعات است. با استفاده از فیلتر و گوبو میتوان افکت های جالبی ایجاد کرد.

 

 

مطالب مرتبط در سایت فروشگاه لوستر نوربازار :

پروسه طراحی نورپردازی
لایه های نورپردازی